2013. szeptember 9., hétfő

Kuruc.info: Kisgömböcként falja a hatalmat Lázár János minisztériuma

Kuruc.info
Kuruc.info hírek // via fulltextrssfeed.com 
New Thought, New You!

How to create a joyful life of Health, Wealth, Love & Prosperity. This online course is taught by Rev. Scott DeMarco. Enroll today for just $125.
From our sponsors
Kisgömböcként falja a hatalmat Lázár János minisztériuma
Sep 9th 2013, 06:50

Kevés, de sok területre rálátó óriásminisztérium - így indult a kormány három és fél éve, azóta azonban sok területen újraosztották a befolyást. Orbán Viktor környezete bivalyerős lett, Lázár János kezében eddig nem látott nagyságú hatalom összpontosul. Pintér Sándor is kapott néhány nagy falatot. És kik a vesztesek?

A Lázár János vezette Miniszterelnökség feladata lesz ezentúl az országimázs alakítása - írta meg számos újság múlt héten, mint utólag kiderült, tévesen. A hatáskör ugyanis marad Navracsics Tibornál és a közigazgatási tárcánál (KIM). A néhány óráig kerengő, félreértett hír cáfolata azonban inkább a kivétel, semmint a szabály az utóbbi években. A kormányalakítás óta eltelt időszak kormányzati megbizatásaiból és finomhangolásaiból kiderül, hogy a Miniszterelnökség az elmúlt években habzsolta a feladatokat, azaz egyre nagyobb befolyás összpontosul az Orbán Viktortól elvileg független, de vele legközvetlenebb kapcsolatban lévő miniszter kezében.

Még Varga Mihány irányítása alatt, 2011 őszén szerezte meg az intézmény a kormányzati kommunikációt, ekkor állt fel a Századvégtől érkező Giró-Szász András vezette csapat, amely átvette a feladatot a KIM-től. Akkori információk szerint ezzel a kommunikációt informálisan irányító Habony Árpád csatát nyert Navracsics Tibor ellen.

A Miniszterelnökség erősödése 2012 júniusában gyorsult fel egy többes helycsere után: a korábbi fejlesztési miniszter Fellegi Tamás helyét Varga Mihály vette át az IMF-tárgyalói poszton, Vargát pedig a Miniszterelnökségen Lázár János váltotta azzal a nem titkolt szándékkal, hogy erősítsék az intézményt.

A Miniszterelnökség ekkor kapta meg az egységes kormányzati honlapok kialakításának feladatát, a külföldi kommunikáció irányítását az akkor kinevezett Kumin Ferenc vezetésével. Elvették a KIM-től a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt (KEHI) is, és jelzésértékű döntésként a kormányülésről készült összefoglalót akkortól nemcsak a közigazgatási és igazságügyi miniszter, hanem a Miniszterelnökséget vezető államtitkár is aláírja. Szeptemberben aztán Lázár átvette a külügyi hírszerzésért felelős Információs Hivatal irányítását, a hivatalos álláspont szerint "a fokozódó külpolitikai aktivitás támogatása" miatt.

Szíjjártó Péter vegyesbizottságai: magyar-belorusz, magyar-üzbég, magyar-türkmén, magyar-török, magyar-kuvaiti, magyar-azeri, magyar-szerb, magyar-vietnami, magyar-szlovák, magyar-macedón, magyar-montenegróiUgyanezzel a lendülettel lett Szijjártó Péter addigi kormányfői szóvivő a Miniszterelnökség külgazdasági államtitkára, és kapott meg apránként sok, a gazdasági kapcsolatépítéshez - a kormányzati szlengben a Szijjártó által folyamatosan ismételgetett keleti nyitáshoz - kapcsolódó jogkört. 2012 júliusában már nyolc vegyes bizottság élén állt a politikus, és ugyanabban hónapban kapja meg Becsey Zsolt távozó külgazdasági megbízott munkáját is. Októberben már Matolcsy helyertese lett a kínai kapcsolatok ápolásában, idén márciusban pedig a Nemzeti Külgazdasági HIvatal (HITA) irányítását is átvette az akkor már Varga Mihály vezette NGM-től. Májusban aztán további három vegyesbizottság élére nevezték ki.

Az egyre erősödő Miniszterelnökséget vezető Lázár idén augusztus elsején kormánybiztosként kapta meg az uniós pénzosztást végző Nemzeti Fejlesztési Ügynökség ellenőrzését, ami addig az NFM-hez tartozott. És miközben a Miniszterelnökség több jogkört is átvett a KIM-től, akárcsak az Emberi Erőforrások Minisztériuma, mivel 2012 májusában a nemzetiségekkel és a társadalmi felzárkóztatással foglalkozó két államtitkárság is átkerült Balog Zoltánhoz.

Noha ennyire látványosan egyetlen másik tárca sem erősödött, akadt még egy nagyobb nyertese a kormányzati hatalomkoncentráció átalakulásának: a Belügyminisztérium például a közmunkaprogramokat, és erre hivatkozva a vízügyet és az árvízi védekezést is átvette 2011-ben az NGM munkaügyi államtitkárságától illetve az agrártárcától. Szintén a Pintér Sándor kapta meg a KIM-mel megosztva a kulturális örökségvédelmet. A korábban ezért felelős kulturális államtitkárság az EMMI-ben tovább gyengült azáltal is, hogy a filmfinanszírozást Andy Vajna, a külföldi magyar kulturális intézetek kezelését a KIM kapta meg, de Fekete György Magyar Művészeti Akadémiája is elhappolt tőlük némi befolyást.

Külön kis csata volt a korábban Fellegi Tamás vezette Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és Matolcsy György gazdasági minisztériuma között néhány területen. A klíma- és enerergiapolitika például külön kezekben volt a két tárca között felosztva, végül még 2010 végén az NFM egyesítette ezeket, majd több politikus (Bencsik János, Olajos Péter, Nyikos Györgyi) is távozott az új államtitkárságról. Szintén az NFM kapta meg az orosz és a kínai kapcsolatokat, mindkettőt Matolcsy elől. Fellegi Tamás előbb az IMF-tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter lett, majd távozott a politikából, utódja Németh Lászlóné. Tavaly áprilisban, már Némethnétől vette át Matolcsy a Magyar Export-Import Bankot (Eximbank) és a Magyar Exporthitel Biztosítót (Mehib), aztán Matolcsy az MNB-be távozott, őt Varga Mihály váltotta.

(Origó nyomán)

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése