Nem számít, hogy forgalmas utcáról, lezárt tárolóról, vagy udvarról van szó, sorra tűnnek el a kerékpárok Szolnokon. Az egyik eset áldozata úgy döntött, mindent megtesz annak érdekében, hogy visszakapja azt, amit elloptak tőle. A Szoljon cikke.
– Talán sokakat meglep, hogy apróhirdetést adtunk fel azért, hogy visszaszerezzük a barátom kerékpárját, de ez is egy lehetőség – meséli a szolnoki Erzsébet. – Tíz nappal ezelőtt a párom elment a tizenegy órai szentmisére és mikorra vége lett, már nyoma sem volt a biciklijének.
Egyszerűen felfoghatatlan, hogy fényes nappal, egy olyan forgalmas helyről hogyan volt képes valaki láthatatlanul elvinni. Természetesen azonnal értesítettük a rendőröket, akik felvették az adatokat, de sajnos azóta semmi visszajelzés felőlük. Bár szóbeszédből hallottuk, hogy valakit, vagy valakiket elfogtak, akik azon a területen lopkodták a bicikliket, de mint mondom, nekünk nem szóltak, hogy lenne valami fejlemény – teszi hozzá.
Az asszony barátja a kétkerekűét még húsz évvel ezelőtt vásárolta, egy teljesen egyedi építésű gépről van szó. Ezért is szeretné visszaszerezni a gazdája, ezért is gondolták úgy, minden eszközt bevetnek annak visszaszerzéséért.
– Először a közösségi portálokon tettük közzé az ellopott kerékpár képeit, és kértünk mindenkit, ossza meg, hátha lesz eredménye – folytatta Erzsébet. – Ekkor jutott eszünkbe az, hogy az egyik ismert apróhirdetési oldalon is megjelentetünk egy hirdetést, amelyben azt is felajánljuk, hogy fizetünk a saját, tőlünk ellopott bicikliért. Egy ideig nem volt eredmény, de kedden a neten jelentkezett valaki, aki állította, tudja, hol van a bicaj. Szerdán autóba is ültünk és elindultunk – mondta, majd gyorsan hozzátette, bár el se indultak volna, hiszen rossz nyomon voltak mindvégig, de a remény az élt bennük.
– Autóztunk 170 kilométert, de nem volt eredménye, mert amikor megérkeztünk a helyszínre, nem volt ott semmi, csak egy üres telek – meséli. – Hogy miért akartak félrevezetni, nem tudom. De mi ennek ellenére nem adjuk fel. Saját magunk is nyomozgatunk, hátha mégis ránk kacsint a szerencse – zárta szavait.
Erzsébeték esete csöppet sem mondható egyedinek. A bűnözőket nem zavarja a helyszín, mások jelenléte, ha kiszemelnek egy biciklit, azt megszerzik maguknak.
– Egyik nap arra eszméltünk, hogy ellopták a feleségem kerékpárját – mondta egy szolnoki belvárosi férfi. András elmondta, látta, hogy a társasház aljában tárolt bicikli nincs a helyén, csak az övé volt meg. Azt gondolta, a felesége ment el vele, bár azon csodálkozott volna, hiszen esős idő volt. Aztán kiderült, nem a párja vitte el a kétkerekűt, hanem egyszerűen eltűnt. Igaz, nem volt lelakatolva, de meg sem fordult a fejükben, hogy a helyéről eltűnhet. Azóta is bosszantja a dolog, hiszen vehetnek majd újat helyette, ami legalább 50 ezer forintba fog fájni, és még kell rá kosár, illetve gyerekülés is, így még többe kerül a bicikli pótlása.
A történetek is jól mutatják, égető problémát jelentenek a kerékpártolvajlások, bár a Szolnoki Rendőrkapitányság statisztikái szerint csökkent a biciklilopások száma.
– A kerékpárlopás a különböző vagyon elleni bűncselekmények között toplistás helyen szerepel – mondta el Szintai Zoltán őrnagy, a Szolnoki Rendőrkapitányság Bűnüldözési Alosztálya vezetője.
– Ennek oka lehet az is, hogy kis szakértelem elég a sikeres lopáshoz, illetve gyorsan, kis feltűnést okozva véghez is vihető. Főként a 20-60 ezer forint értékű kerékpárok tűnnek el a leggyakrabban, talán azért is, mert ezekből fut a legtöbb a megyeszékhelyen. Az eltulajdonított kétkerekű más lopott tárgyakhoz képest egyszerűen értékesíthető – tette hozzá.
A rendőrség tapasztalata szerint leggyakrabban társasházak lépcsőfordulóiból, kerékpártároló helyiségekből, folyosóról, valamint utcán boltok, intézmények előtti kerékpártárolókból tulajdonítják el a kétkerekűeket. A kerékpártípusok között az úgynevezett mountain bike bringákat lopják leggyakrabban, érték szerint a 25-60 ezer forint árfekvés közöttiek a legkeresettebbek. Ez abból is adódik, hogy ezen típusú és árfekvésű kerékpárokból van a legtöbb.
– Ha az elkövetői körről van szó, a tapasztalat szerint inkább fiatalkorú és fiatal felnőtt férfiak gyanúsíthatók ezen cselekmények elkövetésével – folytatta az őrnagy. – Az elkövetők az orgazdáikat csak nagyon ritkán dobják fel, ezért jóval gyakrabban sikerül kerékpártolvajjal szemben a bűncselekmény bizonyítása, mint az orgazda személyének beazonosítása – mondta.
Minden lehetséges csatornán értékesítik a lopott holmit
A rendőrségtől kapott információkból kiderül, hogy különböző módokon próbálják meg értékesíteni az ellopott kétkerekűeket. Gyakran előfordul, hogy egy értékes kerékpár alig pár ezer forintért kel el egy kocsmában, vagy éppen darabokra bontva végzi egy raktárban, majd alkatrészként értékesítik azokat. A vásárlók legtöbbször nincsenek tisztában azzal, hogy lopott biciklit vásárolnak, minderre csak egy-egy ellenőrzés, vagy nyomozás során derül fény.
Volt rá példa, hogy egy ellopott bicikli néhány óra múlva már teljesen átfestve, felszerelve cserélt gazdát egy családi ház udvarán, de akadt olyan eset is, amikor egy garázs mélyén találták meg az évekkel korábban ellopott biciklit, más szintén bűncselekményből származó kétkerekű mellett, miután elfogták a tettest.
Kapcsolódó:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése