A helytelenül működő gázkészülékekből, kéményekből lakásba jutó mérgező gázra kellene figyelmeztetnie a szén-monoxid-riasztóknak, nagy részük azonban semmit sem ér.
A szén-monoxidmérők fele megbízhatatlanul működik, és ugyancsak nagyon sok – mintegy a harmaduk – csak részben megbízható berendezés. A rosszul működő gázkészülékekből, illetve a kéményekből a lakásba szivárgó mérgező anyagok jelenlétére az eszközök a legtöbb esetben későn, vagy egyáltalán nem figyelmeztetnek, esetleg tévesen riasztanak. A szén-monoxid-érzékelőknek csupán 20 százaléka felel meg mindenben az előírásoknak – ezt mutatja egy országos vizsgálat.
A felmérésben részt vett Stieber József, a Kéményjobbítók Országos Szövetsége (Kéosz) Műszer és méréstechnikai bizottságának elnöke. A vizsgáló mérnök a Napközben pénteki adásában elmondta, véletlenszerűen választották ki az átnézett készülékeket, illetve csak arra ügyeltek, hogy több boltból több árkategóriájú berendezést is ellenőrizzenek.
A szakember hozzátette: megpróbáltak keresztmetszetet adni a hazai piacról, és eddig ez volt a legszélesebb körű ilyen felmérés. Az áttekintés azonban így sem lehetett teljes, miután valószínű, sokkal több szén-monoxidmérő kapható, mint amennyit a felmérésbe be tudtak vonni. Egyúttal hangsúlyozta, bár a mostani eredmények különösen lesújtóak, a probléma nem új keletű, a korábbi vizsgálatokból is az derült ki, hogy sok baj van a szén-monoxid-érzékelőkkel.
A teszt eredményeit elküldték a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságnak (NFH) , ahol a Kossuth Rádiónak elmondták, hamarosan ők is megkezdik saját vizsgálatukat, és ennek megfelelően tesznek egyéb lépéseket. Azt is közölték, ha rosszul működik egy szén-monoxidmérő, az a vásárló megtévesztését jelentheti, és hamis biztonságérzetet ad a felhasználónak. A Kéosz vizsgálatának eredményeiről a vgf.hu szakoldalon lehet olvasni – hangzott el a Napközben pénteki adásában.
Stieber József azt tanácsolta, olyan szén-monoxid-riasztót érdemes venni, amely képes arra, hogy a mérgező anyag felgyülemlése esetén lekapcsolja a gázkészüléket – még azelőtt, hogy túl magas koncentráció alakulna ki a levegőben. Ezek az eszközök minden esetben villanyhálózatról működnek. Hozzátette: a hátrányuk csak az, az elemesekhez képest, hogy áramszünet esetén nem tudnak működni. Fontos szempont az ár is, a teszt azt mutatta, hogy tízezer forintos ár felett jelennek meg a minőségi termékek, a három-négy ezer forintos mérőkkel kapcsolatban csak negatív tapasztalatokat szereztek a szakemberek.
A műsorban az is elhangzott: tudni kell, hogy egy szén-monoxid-érzékelőt megfelelő helyre kell felszerelni és az ellenőrzéséről, karbantartásáról is gondoskodni kell. Olyan helyiségbe kell tenni – fejmagasságban –, ahol a lakók gyakran megfordulnak, így jellemzően a nappaliban, hálószobában.
(Kossuth Rádió)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése