Csak idén 824 ezer forintot fizetett az igazságügyi tárca egy élő kabalafiguráért: a hivatalos indoklás szerint azért, hogy egy statiszta által megszemélyesített emberke "a jog világával barátkoztassa a gyerekeket".
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) kabalafiguráját találóan KIMI-nek nevezték el kiötlői, és nem keveset szántak rá. A fenti összeg mellett további 6,4 millióért még ajándéktárgyakat is készíttettek róla és vele: plüssfigurákat, bögrét, kulcstartót, lufit, pólót, tornazsákot, hűtőmágnest, órarendet, matricagyűjtő füzetet.
Azokra a kérdésekre, hogy miért került közel milliós összegbe a figura életre keltése, és mi szükség is volt erre, a tárca azt válaszolta: a kabala tavaly novemberben mutatkozott be először, idén nyáron is több mint húsz programon volt ott.
– KIMI-nek, illetve életrekeltőjének a havi nettó 70 ezer forintért korlátlanul rendelkezésünkre kellett állnia, a jelmezt mi adtuk – közölte a minisztérium sajtóosztálya. A szeptember 30-án lejárt szerződést nem hosszabbították meg, mert a nyári programsorozat lezárult, de KIMI fellépése a jövőben is várható.
A piros kalapos minisztériumi bennfentes a gyermekbarát igazságszolgáltatási program szülötte, aminek része a Jogos a kérdés elnevezésű, 6–12 éveseknek szóló, játékos honlap is, ennek házigazdája KIMI. A srácok aztán élőben is találkozhatnak vele: a KIMI-t életre keltő Bese Sándort mint gyerekcentrikus és türelmes statisztát egy másik gyerekportál, az egyszervolt.hu munkatársai ajánlották a tárcának (ők közreműködtek ugyanis az említett weblap elkészítésében). A férfi játszott mellékszerepet a Tűzvonalban című akciósorozatban, korábban feltűnt a Werckmeister harmóniák és A másik ember iránti féltés diadala című, egyaránt 2000-ben született moziban is.
– Ez az első kabalamunkám, a gyerekekkel kell mókázni, kedvet csinálni nekik a játékokhoz – mondta Bese, aki elárulta: nem mozog könnyen a bábuval. – Merev a jelmez, és a feje is legalább négy-öt kilogramm – így a statiszta, akinek „civil foglalkozása" is van, de hogy mi, azt nem árulta el.
Az igazságügyi tárca egyébként a minisztériumok között a második legnagyobb összeget költheti idén reklámra, kampányra. A kormányhonlapon közzétett szerződésekből kiderült: csaknem egymilliárd forintja van erre.
(Blikk nyomán)