igazgató úr, igazgatónő
Ha az „igazgató úr" különírandó, mi a helyzet az „igazgató( )nő" szóval?
Az „igazgató úr" kifejezés olyan főnévi jelzős szerkezet, melyet a 114/a. szabálypont alapján különírunk. (A néni, bácsi, úr szavakat tartalmazó alakulatok esetében – bár némileg összeforrottabbak – a különírást megtartjuk.)
A „-nő" utótagú főnévi jelzős szerkezetek viszont a 114/b. szabálypont szerint egybeírandók. A látszólagos következetlenség oka a hagyomány.
(A kérdéssel kapcsolatban lásd még: Helyesírás, Osiris, 2004, 114–117.)
Rippl-Rónai-szobor-avató
Helyes a következő forma: Rippl-Rónai-szobor-avató? (A Nobel-díj-átadás mintájára.)
A szerkezet ebben a formában valóban nehézkes, a helyesírás szabályainak azonban megfelel, így helyteleníteni nem lehet.
sűrített-tej-konzerv
Hogyan kell helyesen leírni, hogy „sűrített tej konzerv"?
Hasonló példa a sűrítettparadicsom-konzerv, de ha egybeírom, hogy „sűrítetttej", az talán nem jó, mert 3 „t" betű üti egymást (mint pl. balett-táncosnő szókapcsolatban).
A „sűrített-tej-konzerv" szerkezetet a mozgószabálynak megfelelően kell írni (AkH. 139.). Mivel három azonos betű kerülne egymás mellé, ezért a „festett-tapéta-bolt" mintájára a kettős kötőjelezést javaslom.
***
És egy kis bónusz a zsidók kegyeiért versengő "politikai elitnek" (jól jöhet a következő hason csúszás során):
rabbi
Melyik a helyes megszólítása egy rabbinak: rabbi úr vagy csak rabbi?
Az izraelita vallási vezető megszólításakor a „rabbi" szó használatos. a „rabbi úr" alakról internetes keresésünk során sem találtunk adatot.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése