Az amerikai szenátus külügyi bizottsága kedd este megállapodott a Szíria ellen katonai erő alkalmazását engedélyező határozat tervezetében - jelentették be a bizottság vezetői.
A tervezet egyebek között 60 napra korlátozva engedélyezi az Egyesült Államoknak a katonai akciót, de ez bizonyos feltételekkel és csak egyszer 30 nappal meghosszabbítható. Megtiltja szárazföldi erők bevetését Szíriában. A tervezetről szerdán szavaz a bizottság, amely ha jóváhagyja azt, akkor a teljes szenátus szavaz róla szeptember 9-én.
A katonai erő alkalmazásához a támogatást Barack Obama elnök kérte a kongresszustól.
Az Egyesült Államok legnagyobb Izrael-barát szervezetei - mily meglepő - Obama mellé álltak abban, hogy katonailag be akar avatkozni Szíriában. Az Amerikai Izraeli Közügyi Bizottság (AIPAC) közölte kedden: a kongresszusi támogatás, amelyet az elnök kért, biztosíték lesz arra, hogy a "tömeges méretű barbárság" nem marad megtorlatlanul. A katonai akcióval az Egyesült Államok azt üzenné Bassár el-Aszad szíriai elnök támogatóinak - Iránnak és a Hezbollah libanoni síita szervezetnek -, hogy nem tűri a tömegpusztító fegyverek alkalmazását - olvasható az AIPAC közleményében. A szervezetnek jelentős befolyása van a kongresszusban.
A Rágalmazásellenes Liga (ADL) szintén támogatja Obamát, közleményében jelentős nemzetbiztonsági érdeknek nevezte a katonai fellépést, és leszögezte, hogy az Egyesült Államoknak erkölcsi kötelessége cselekedni ebben a helyzetben.
McCain pókerezett a szenátusi meghallgatáson
Pókerezett az amerikai Republikánus Párt szenátora, John McCain a szenátus kulcsfontosságú szíriai meghallgatása alatt.
A testület külügyi bizottsága szerdára virradó éjjel több órás vita után döntött az amerikai katonai beavatkozást engedélyező határozattervezetről. Egy szemfüles fotóriporter ugyanakkor azon kapta McCain szenátort, hogy okostelefonján éppen pókert játszik.
A szenátor Twitter-üzenetében nem cáfolta a történteket. "Botrány, hogy egy több mint háromórás vita alatt játék közben leplezik le az embert, a legrosszabb azonban az, hogy vesztettem" – írta ironikusan John McCain.
A szenátor egyébként a szíriai amerikai katonai beavatkozás egyik legodaadóbb híve. McCain a 2008-as amerikai elnökválasztáson Barack Obama kihívója volt.
Putyin már nem zárja ki
Vlagyimir Putyin orosz elnök óva intette a Nyugatot egy egyoldalú akciótól Szíria ellen, de hozzátette, hogy Oroszország "nem zárja ki" egy büntető katonai csapásokról szóló ENSZ-határozat támogatását, ha bebizonyosodik, hogy Damaszkusz mérges gázt vetett be "saját népe ellen".
Az AP hírügynökségnek és a Pervij Kanal (Egyes Csatorna) orosz állami tévének adott kedd esti interjújában az államfő azt mondta: Moszkva leszállította Szíriának az Sz-300-as légvédelmi rakétarendszer egyes elemeit, de a további szállításokat befagyasztotta.
Célzott arra, hogy Oroszország esetleg eladja a nagy hatékonyságú rakétarendszert másutt, ha nyugati országok az ENSZ Biztonsági Tanácsának jóváhagyása nélkül megtámadják Szíriát.
(MTI nyomán)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése