Az Európai Unió védelmi miniszterei vilniusi találkozójukon egyetértettek abban, hogy augusztus 21-én vegyi fegyvereket vetettek be Szíriában, s "számos jel" mutat arra, hogy a támadásért a Bassár el-Aszad vezette kormányerők a felelősek.
Az összes védelmi miniszter elismerte a gáztámadás tényét, valamint egyetértettek abban is, hogy az elkövetőknek vállalniuk kell tettükért a felelősséget - nyilatkozta a sajtónak Juozas Olekas, az Európai Unió elnökségét ellátó Litvánia védelmi minisztere. "Számos jel mutat arra, hogy a damaszkuszi kormányzat felelős a gáztámadásért" - mondta.
Siklósi Péter, a Honvédelmi Minisztérium (HM) helyettes államtitkára az MTI-nek telefonon nyilatkozva azt mondta: bár a kétnapos tanácskozáson egyes védelmi miniszterek óvatosabbak voltak abban a tekintetben, hogy mi legyen a Nyugat reakciója, a többség azon az állásponton volt, hogy a "bűncselekmény" nem maradhat büntetlenül.
A helyettes államtitkár elmondta azt is, hogy megerősítette Magyarország álláspontját, amelyet Martonyi János külügyminiszter pár nappal korábban ismertetett: Budapest a leghatározottabban elítéli az augusztus 21-i, csaknem másfélezer halálos áldozatot követelő szíriai vegyifegyver-támadást; a magyar kormány továbbra is kiemelt figyelemmel kíséri a szíriai válságot, különös tekintettel a keresztény közösségek helyzetére, a további lépésekről pedig folyamatosan konzultál európai és atlanti szövetségeseivel.
Mint Siklósi Péter kifejtette: Szíria kapcsán a francia védelmi miniszter vezette fel a vitát, s azt mondta, hogy a helyzet megítélésekor ketté kell választani a dolgokat. Egyfelől a szíriai polgárháborút úgymond kezelni kell, s végső soron politikai rendezésre van szükség. Ezzel összefügg, de mégis külön kezelendő a válaszadás a vegyi fegyver bevetésére.
A helyettes államtitkár arra is kitért, hogy a szír helyzet mellett az informális találkozónak kiemelt témája volt a felkészülés a decemberi európai tanácsi ülésre. Legutóbb több mint öt éve, 2008-ban vitatták meg az állam- és kormányfők a közös biztonság- és védelempolitika témáit.
(MTI)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése