Ellentmond a hírszerzési információknak John Kerry amerikai külügyminiszter kijelentése, hogy a szíriai "ellenzék" körében növekszik a mérsékelt erők befolyása, ugyanis az amerikai és európai hírszerző ügynökségek, civil szakértők a radikális iszlamistákat tartják a szíriai lázadók messze legnagyobb és legszervezettebb csoportjának.
Kerry kongresszusi meghallgatásai során úgy vélekedett, hogy a Bassár el-Aszad "rezsimje" ellen küzdő fegyveresek "egyre mérsékeltebbek, egyre jellemzőbb rájuk a ragaszkodás a demokratikus folyamatokhoz és a kisebbségi jogokat biztosító alkotmány létrehozásának gondolatához". "És az ellenzék napról napra erősebb" - tette hozzá kedden a szenátus külügyi bizottságának meghallgatásán. A nyugati titkosszolgálatok, biztonságpolitikai szakértők azonban túl optimistának tartják Kerry kijelentéseit.
Bár a "szíriai lázadók" között számarányukat tekintve nincsenek többségben a szélsőséges iszlamisták, az an-Nuszra Front és más, az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez közel álló csoportok szervezettebbek, jobban felfegyverzettek és kiképzettek. Kerry megjegyzései az Obama-adminisztráció külpolitikai irányváltását jelzik: két éve még az volt a hivatalos amerikai álláspont, hogy azért nem fegyverzik fel a "lázadókat", mert attól félnek, hogy a fegyverek rossz kezekbe kerülnek.
Egy júliusi biztonsági konferencián Colorado államban David Shedd, a Pentagonhoz tartozó Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) igazgatóhelyettese azt állította, hogy becslések szerint legalább 1200 különböző lázadócsoport harcol a kormány ellen Szíriában, s köztük a szélsőségesek rendelkeznek a legnagyobb növekedési potenciállal. "Ha nem teszünk semmit, félő, hogy a legradikálisabb elemek a mostaninál is nagyobb befolyásra tesznek szert" - mondta Shedd, hozzátéve, hogy a harcok még hónapokig, akár hosszú évekig is eltarthatnak, az elnyúló konfliktus nyomán pedig egyes országrészek a fundamentalisták kezére kerülhetnek.
Amerikai és európai hírszerző ügynökségek jelentése szerint a helyzet e tekintetben azóta sem változott, a szakértők egyöntetűen állítják, hogy az "ellenzék" körében az iraki al-Kaidához köthető an-Nuszra Front a legbefolyásosabb csoportok egyike.
Egy külügyi szóvivő közölte a Reuters hírügynökséggel, hogy Kerry szavai megfelelnek a minisztérium álláspontjának. Elmondta azt is, hogy a szíriai "ellenzék" az utóbbi időben "fejlődést mutatott", például megválasztotta vezetőit (ez valóban nagy fejlődés, még az állatvilágban is működik... - a szerk.). Michael McCaul texasi republikánus párti képviselő egyet nem értésének adott hangot Kerry második, szerdai meghallgatásán. "Kik azok a lázadók? Ezt kérdezem állandóan" - mondta, hozzátéve, hogy "a helyzet egyre rosszabb, mára a felkelők többsége - igen, a többsége - a világ minden tájáról özönlő radikális iszlamisták közül kerül ki".
Az amerikai hírszerző szolgálatok nem vitatják, hogy a radikálisok egyelőre kisebbségben vannak a harctéren. "Az Aszad ellen harcoló felkelők nagy része iszlamista, azonban többségük nem a szélsőséges irányvonalat képviseli" - mondta egy neve elhallgatását kérő amerikai tisztségviselő. Egy másik illetékes szerint viszont a mérsékeltebbek a néhány hónappal ezelőtti állapothoz képest sokat veszítettek erejükből, így kénytelenek szövetségre lépni az egyre ütőképesebbé váló radikálisokkal.
Egy európai Közel-Kelet-szakértő szerint a radikális csoportok Szíria északi és nyugati részén annyira erősek és jól szervezettek, hogy még bizonyos közszolgáltatásokat is ők működtetnek, és iszlám miniállamot próbálnak létrehozni az iraki határ mentén. Ezzel szemben a mérsékeltebbek inkább délen, a jordániai határ mentén és az ország keleti területein erősek.
"Úgy hallottam, vannak mérsékelt csoportok, amelyeket elvileg támogathatnánk" - mondta Joshua Foust egykori hírszerzési szakértő, de hozzátette, hogy a szélsőségesek egyre több helyen veszik át az uralmat, mivel a dzsihadisták mindinkább a közigazgatással foglalkoznak, a "mérsékeltek" energiáit pedig a kemény harcok kötik le.
(MTI nyomán)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése