Néhány órával szabadon engedése után Ali Zeidán líbiai miniszterelnök a tévé által élőben közvetített kormányülésen népe, valamint a külföldi diplomaták és befektetők megnyugtatására törekedett, azt állítva, hogy országa biztonságos.
- A helyzetet bölcsen és racionálisan kell kezelni. A líbiaiaknak bölcsességre van szükségük, nem a feszültségek eszkalációjára - fogalmazott a miniszterelnök a kormányülésen.
A kormányfőt csütörtök reggel egy volt lázadókból verbuválódott milícia hurcolta el, majd néhány óra múltán szabadon engedte. Zeidán koradélután tért vissza hivatalába. Az eset összefüggésbe hozható azzal, hogy amerikai kommandósok a minap Tripoliban elfogták az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat egyik feltételezett vezetőjét.
Ali Zeidán a délutáni kormányülésen köszönetet mondott azoknak a fegyvereseknek, akik tárgyaltak fogvatartóival, s így segítették szabadon engedését - egyúttal pedig arra szólította fel őket, hogy csatlakozzanak a kormányhadsereghez. Egyúttal azt hangoztatta, hogy a külföldi diplomatáknak és üzletembereknek nincs félnivalójuk.
Ugyanakkor a kormányfő azt is hozzátette, hogy elrablása Líbián belüli feszültségekkel áll kapcsolatban.
A Reuters hírügynökség és más nyugati hírforrások korábban arról számoltak be, hogy a kormányfő a Twitteren azt állította: elrablásának célja az volt, hogy lemondassák őt. Később azonban kiderült, hogy a mikroblog, amelyen az üzenet megjelent, egy hamis fiók, a posztot nem a líbiai kormányfő írta.
A csütörtöki incidens - valamint az arról az érintett szervek által közölt információk ellentmondásossága - ismét rávilágított az észak-afrikai országban két évvel Moammer Kadhafi néhai diktátor megbuktatása után uralkodó kaotikus állapotokra. Líbiában a mai napig számos fegyveres csoport tevékenykedik, amelyek a Kadhafi megdöntésére irányuló 2011-es felkelés alatt verbuválódtak. A tripoli kormány mindeddig nem volt képes uralma alá vonni az ország egészét, ezért a közbiztonság fenntartása terén erősen rá van utalva a milíciákra, amelyek azonban gyakran saját hatalmuk megerősítésére és a kormány aláásására használják fel a hatalmi vákuumot.
Zeidánt csütörtök hajnalban hurcolták el az egykori lázadókból verbuválódott, Líbiai Forradalmárok Operatív Vezérkara nevű szervezet fegyveresei.
A fegyveresek közölték, azért fogták el a kormányfőt, mert John Kerry amerikai külügyminiszter előzőleg elismerte: a líbiai kormány tudott az amerikai kommandósok szombati terrorellenes akciójáról, amelyben elfogták az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat egyik feltételezett vezetőjét, Nazih Abdul-Hamíd ar-Rukait, mozgalmi nevén Abu Anász al-Líbit.
Habár a kormány próbálta tagadni, hogy bármiféle szerepe lett volna az amerikai akcióban, Kerry bejelentése felháborított egyes líbiai milíciákat, részben azért, mert az ország szuverenitásának megsértéseként tekintenek a külföldi beavatkozásra.
"(Zeidán) elrablása azt jelzi, hogy kormánya nem egységes, és nem csak a kormány nem tudja irányítani az országot, hanem Zeidán sem tudja irányítani a kormányt" - fogalmazott Geoff Porter, a North African Risk Consulting kockázatelemző cég munkatársa.
A korábban diplomataként dolgozó, genfi száműzetéséből a Kadhafi-ellenes forradalom külföldi katonai támogatásáért tevékenyen lobbizó Zeidánt egy évvel ezelőtt nevezték ki a líbiai átmeneti kormány élére. A mérsékelt politikus azt ígérte, hogy stabilizálja a kaotikus országot és biztosítja a jog uralmát, de mindeddig nem tudta megerősíteni a központi kormány hatalmát.
Az országnak még mindig nincs alkotmánya, és Zeidán bizalmatlansági indítvánnyal néz szembe az átmeneti országgyűlésben, amelyet megbénított a szekuláris erők és az iszlamista Muzulmán Testvériség mozgalom helyi szervezetének szembenállása.
(MTI)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése