Kadri Dzsamil szíriai miniszterelnök-helyettes azt mondta: sem a kormányzat, sem az ellenzék nem képes katonai győzelmet aratni. Közben Franciaország közölte, hogy kész fegyverekkel ellátni a felkelőket.
A szíriai vezetés először ismerte be, hogy az országban két és fél éve tartó háborút nem képes a maga javára fordítani - erre Kadri Dzsamil miniszterelnök-helyettes utalt a The Guardian című brit lap pénteki számában megjelent interjúban.
Dzsamil úgy értékelte, hogy sem a kormányzat, sem az ellenzék nem képes katonai győzelmet aratni. A miniszterelnök-helyettes szerint a két fél katonailag egyformán erős, és - mint hozzátette - ez még jó ideig így is marad. A magas rangú szíriai politikus megerősítette, hogy Damaszkusz kész részt venni a tervezett genfi Szíria-konferencián, ugyanakkor feltételeket szabott. Kijelentette, kormánya követeli mindenfajta külföldi beavatkozás beszüntetését, az országban fegyverszünetet kell kötni, továbbá egy olyan békés politikai folyamatot kell elindítani, amelyben a szíriai nép külső beavatkozás nélkül és demokratikus módon élhet önrendelkezési jogával.
Ha az ellenzék elfogadja a fegyverszünetet, azt ENSZ-katonák ellenőrizhetik - mondta a miniszterelnök-helyettes, hozzátéve ugyanakkor, hogy az ENSZ-erők csakis "semleges vagy baráti" országok képviselőiből állhatnak.
Hollande: Franciaország kész fegyverekkel ellátni a szíriai felkelőket
Franciaország kész fegyverekkel ellátni a szíriai felkelőket - jelentette ki Francois Hollande államfő. A francia elnök csütörtök este nyilatkozott erről Bamakóban, ahol részt vett Mali új államfőjének beiktatásán.
Hollande kijelentette, hogy a fegyvereket azoknak a felkelő csoportoknak szánják, amelyek nézeteiket tekintve a kormánycsapatok, illetve a radikális iszlamisták között állnak. Az elnök szerint a fegyverek szállítására csak más országokkal együtt, ellenőrizhető keretek között kerülhet sor.
"Nem fogadhatjuk el, hogy a fegyverek a dzsihádisták kezébe jussanak" - tette hozzá.
Hírügynökségek ennek kapcsán rámutattak arra, hogy a "lázadók" fegyverekkel történő ellátása erősen vitatott a nyugati országok körében. A szíriai ellenzék ugyanis szétforgácsolt, és az elmúlt időszakban jelentősen megerősödtek a különböző dzsihádista csoportok.
(MTI nyomán)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése