A Spiegel Online hírportál cikkében óva inti a felhasználókat az új iPhone 5S okostelefon ujjlenyomat-leolvasójának használatától Johannes Caspar professzor, Hamburg német tartomány adatvédelmi és információszabadsági megbízottja (Der Hamburgische Beauftragte für Datenschutz und Informationsfreiheit).
"A biometrikus jegyeket nem lehet megváltoztatni, azok végigkísérnek bennünket életünk során. Az ujjlenyomatot nem lenne szabad mindennapos használatba venni azonosítás céljából különösen akkor nem, ha az adatok elmentésre is kerülnek" - mondta a Hanzaváros adatvédelmi biztosa a Spiegelnek.
Johannes Caspar nem tartja meggyőzőnek az Apple érvét, hogy az adatokat csak a készülékben tárolják. "Egy átlagos felhasználó manapság egyáltalán nincs abban a helyzetben, hogy felügyelni tudja milyen alkalmazás milyen adatokhoz fér hozzá és milyen információkat olvas ki készülékében" - mondta. A technikai megoldásokban még azelőtt sem lehetett megbízni, mielőtt fény derült volna az amerikai PRISM kémprogramra - tette hozzá.
"Erre is vonatkozik az az alapszabály, hogy adatainkat nem szabad bőkezűen osztogatnunk. Ahol nincs rá feltétlenül szükség, ott nem lenne szabad biometrikus jegyeinket hátra hagynunk. Pláne nem merő kényelemből" - hangsúlyozta a tartományi adatvédelmi megbízott a Spiegel magazin internetes kiadásának.
Az Apple az iPhone 5S bemutatóján hangsúlyozta, hogy sem a készüléken futó alkalmazásoknak, sem az alkalmazásfejlesztőknek nem ad hozzáférést a "Touch ID" funkcióhoz. Ujjlenyomattal kizárólag a telefonzárat lehet feloldani és vásárlásokat hitelesíteni az Apple-nél.
Phil Schiller az Apple globális marketingért felelős elnökhelyettese a prezentáción rámutatott, hogy saját felméréseik szerint a felhasználóknak a fele tekinti nyűgnek a biztonsági kód használatát telefonján, ami tekintettel a készüléken tárolt információk - levelek, fotók és címjegyzék - személyes jellegére egyáltalán nem egy szerencsés hozzáállás.
Bruce Schneier neves amerikai kiberbiztonsági szakértő szerint az Apple az ujjlenyomat-olvasó alkalmazásával megtalálta a megfelelő egyensúlyt a biztonsági és a kényelmi szempontok között.
(MTI)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése