A fővárosban felütötte a fejét a hepatitis A, támad a calici is, de nem olyan durván, mint tavaly, a nyugat-nílusi lázat megúszhatjuk.
Az őszi időszakban az összes vírus támad, és ott cirkulál a szeptemberre újra összeálló gyerekközösségekben - mondta a Ma Reggel csütörtöki adásában Ócsay Lajos, az ÁNTSZ főosztályvezetője. A vírusok jelentős része ellen ráadásul nincs védőoltás, miközben nagyon kis mennyiség is elég belőlük, hogy megbetegítse a gyerekeket. Az általános higiénés rendszabályokkal a fertőzések száma természetesen csökkenthető ugyan, de éppen ez az a korosztály, amelynek „nem erőssége a kézmosás", általában csak a nagyon nagy szülő ráhatás segít.
A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy a fővárosban felütötte a fejét a hepatitis A vírus is, amely mostanra ráadásul kikerült abból a szűk körből, ahol megjelent, az iskolai kollektívákat is érintheti, a vele szembeni védőoltás pedig még nem olyan elterjedt, hogy megelőzhesse a kórt. Ócsay ugyanakkor hozzátette: a hepatitis A gyerekkorban aránylag jóindulatú, egy besárguló megbetegedettre körülbelül tíz, a betegséget tünetmentesen átvészelő, de egy életre védettséget szerző személy jut.
Csak nagyon kevés kell a megbetegedéshez a calici vírusból is, amely ráadásul – hasonlóan az influenzához – 3-4 évente „változtat a fazonon", hogy kibújhasson az ember védekezőképessége elől, és ilyenkor nagyobb számú megbetegedést okozhat. A vírus ugyanakkor valószínűleg tavaly már kitombolta magát, nagyon sokan átfertőződtek, így a szakemberek szerint az idei év már a szinuszgörbe lefelé tartó ága lehet - mondta a főosztályvezető.
A Szerbiában és Horvátországban már áldozatokat is szedő, leginkább augusztus-októberben fertőző nyugat-nílusi láz okozta megbetegedésből Magyarországon eddig egyet regisztráltak. A vírust a vadmadarak vérét szívó szúnyog terjesztheti, innen kerülhet át az emberbe, a haszonállatokba, a legnagyobb a veszély ezért a madarak vonulásának időszaka. A betegséget nagyon kevés ember veszi észre, náluk azonban nagyon súlyos a lefolyás, hiszen agyvelő-, agyhártyagyulladással jár. Magyarországon ugyanakkor egyelőre nem számolnak komoly megbetegedési számokkal, mert amikor a Dunán az árhullám levonult, még nem volt szúnyogveszély, azután viszont a gyérítés olyan jól sikerült, hogy nem maradt fent akkora szúnyogpopuláció, amekkora a járványnak esetleges gerjesztője lehetne.
(M1 - Ma Reggel)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése