A legalacsonyabb jövedelmek nagyon leszakadtak a megélhetési költségekhez képest - állítják a szakszervezetek. Az MSZOSZ ezért 6, a Munkástanácsok pedig 5,5 százalékos béremelést szeretne 2014-ben.
A bruttó 98 ezer forintos minimálbér a kormány és a szakszervezetek szándékai szerint is emelkedik 2014-ben. A minimálbért és a bérminimumot 6, az ennél többet keresők jövedelmét 4,5 százalékkal emelné a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége. Emellett országos bértárgyalásokat is kezdeményeznek a kormány, valamint a munkáltatók részvételével.
"Bérajánlásra van szükség idén, és reálbér-emelkedést is szeretnénk" - mondta az M1 Ma Reggel című műsorában az MSZOSZ elnöke. Pataky Péter úgy fogalmazott: mintegy 2 százalékos reálkereset-emelkedést jelentene, ha 4,5 százalékkal emelkednének az átlagbérek.
"A kormány 2,4 százalékos inflációval és 2 százalékos gazdasági növekedéssel számol jövőre, véleményünk szerint a reálbéreknek is növekedniük kell ennyivel" - jelentette ki, megjegyezve: céljuk, hogy a legalacsonyabb jövedelmek nagyobb arányban emelkedjenek, mert "hihetetlen módon leszakadtak az átlagkeresethez és a megélhetési költségekhez képest".
Utóbbit vette alapul számításaihoz a Munkástanácsok Országos Szövetsége is. Palkovics Imre elnök a Ma reggelben elmondta, hogy a megélhetési költségek 3,6 százalékkal emelkedtek idén, így nem elég a 2,5 százalékos inflációs veszteséget "rátenni" a bruttó minimálbér összegére, ezért 5,5 százalékos emelést javasolnak.
"A szakszervezetek csütörtökön már egyeztettek, a hivatalos bértárgyalás pedig várhatóan két hét múlva indul" - közölte Pataky Péter. Hozzátette: a korrekt tárgyalásokhoz azonban még szükség van néhány adatra, így például látniuk kell, hogyan alakultak a keresetek szektoronként és alszektoronként.
(Híradó nyomán)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése