A múlt héten futás közben meggyilkolt családanyára emlékeztek Soroksáron, amit fáklyás menet követett a tragédia helyszínéig. Rendőrkapitányságot, közvilágítást és méltó büntetéseket követelnek a helyiek.
Megtelt a főváros XXIII. kerületében található Hősök tere szombat délután, mert civil kezdeményezésre Elég volt! címszóval demonstrációt szerveztek a közbiztonság botrányos állapota miatt. Az eset kiváltó oka az volt, hogy múlt hét szerdán bestiálisan meggyilkoltak, és valószínűleg meg is erőszakoltak egy kocogó nőt. A tetteseket hivatalosan még nem fogták el, ám az eset után nem sokkal egy cigány családnál találták meg az áldozat mobiltelefonját, majd ezt követően öt füstöst bevittek a rendőrök.
A rendezvényen a soroksári Jobbik-alapszervezet aláírásokat gyűjtött azért, hogy a kerületben létesüljön önálló rendőrkapitányság, valamint, hogy a gyilkosság helyszínéül is szolgáló Szigetdűlő középső útján építsenek ki közvilágítást.
A délután négy órakor kezdődött demonstráción felszólalt Vona Gábor, a Jobbik elnöke, Lehmann Viktor budapesti Jobbik alelnök, valamint Varga Ildikó, aki helyi lakosként vett részt a megemlékezés lebonyolításában. Moderátorként Szilágyi György országgyűlési képviselő, fővárosi elnök osztotta meg gondolatait. A beszédekben egyöntetűen kitértek a közbiztonsági állapot rossz mivoltára, valamint arra is, hogy a bűnözőknek szinte „több joguk van, mint a normális embereknek". Mint elhangzott, a Jobbik a parlamentnek benyújtott egy határozati javaslatot a helyi rendőrkapitányság létrehozására, valamint egy előterjesztést a Fővárosi Önkormányzatnak az érintett szakasz közvilágításának kiépítésére.
Részt vett a megemlékezésen a volt világbajnok ökölvívó Balzsay Károly is, aki az Alfahírnek nyilatkozva elmondta, azért jelent meg a rendezvényen, „amiért mindenki más is": békét, nyugodt életet szeretne. Kérdésre válaszolva elárulta: személy szerint támogatja a halálbüntetés visszaállítását, mert úgy véli, annak elrettentő ereje miatt a fejüket bűncselekményekre adó emberek tettük előtt jobban átgondolják, mit is tesznek, és azoknak mik lehetnek a következményeik.
Egyre több támadás éri a leginkább kiszolgáltatottakat, azaz a gyermekeket, nőket, és időseket – hangzott el Lehmann Viktortól. A tömeg tapssal fogadta a Jobbik azon elképzeléseit, mint a nemi erőszakolók kémiai kasztrálását, vagy különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosságok esetén a halálbüntetés visszaállítását.
Vona Gábor pártelnök beszédében aláhúzta: nem politikai kampányt folytatnak a rendezvényen, hiszen ők pártfüggetlenül, mindenkit vártak a megemlékezésre. „Nem a mi szégyenünk, hogy mi itt vagyunk, hanem az ő szégyenük, hogy nincsenek itt" – jelentette ki, majd hosszas kritikával illette a kormány közbiztonságot érintő teljesítményét.
Elmondta: kormányra kerülése esetén a Jobbik növelné a rendőrség hatáskörét, külföldi példákra építve bevezetnék a csendőrség intézményét mely csak a közbiztonságért felelne, illetve legitimálnák az Magyar Gárda munkáját. Vona hozzátette: a börtönöket, ahol jelenleg napi 10 ezer forintból tartanak el egy rabot, nemcsak önfenntartóvá tennék, hanem bekapcsolnák a gazdaságba, és konkrét termelő munkát végeztetnének a fogvatartottakkal.
A halálbüntetés visszaállításáról a nemzeti párt vezetője azt mondta: bár az egyházak is ellenzik azt, ebben nem tud egyetérteni velük. Mint fogalmazott, ha a halálbüntetés elrettentő ereje akár csak egy életet, például Szita Bencéét vagy a most meggyilkolt K. Krisztináét megmentette volna, már megérte bevezetni.
A beszédek után az egybegyűltek egy „Elég volt!" feliratú molinót követve több mint egy órás sétát tettek addig a helyszínig, ahol múlt héten meggyilkolták a futó nőt. A rendőrség fokozottan biztosította a menetet, egészen annak végéig.
Az út, amin az áldozat is rendszerint futott, nem rendelkezik közvilágítással, a két oldalán pedig csak kietlen, gondozatlan pusztaság van.
A csendben lezajlott fáklyás menet végül egy bokrosabb résznél állt meg, ahol a növényzet egy résén át lehetett menni a külvilágtól eltakart részre, avagy a gyilkosság konkrét helyszínére. Itt a megemlékezők mécseseket, gyertyákat gyújtottak, virágokat helyeztek el oda, ahol Krisztina holttestét megtalálták.
A kegyeletüket lerovók közötti beszélgetések legtöbbször arról szóltak, hogy a halálbüntetés visszaállítása esetén meg lehetne előzni az ilyen cselekedeteket.
(alfahir.hu nyomán)
Gárdista lányok (kép: Origó) |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése