A szombati napon iskolakeresztelő zajlott Ladánybenén.
135 évig működött a község általános iskolája név nélkül, míg az évfordulón végre felvehette az első, tudományosan feldolgozott honfoglalás kori lelet, a település határában az 1834-ben fellelt Bene vitéz - X. századi magyar előkelő vezér - nevét.
A keresztelő ünnepségen a mai és a volt diákok felidézték az elmúlt idők tanárait, igazgatóit, diákjait, elhangzottak benei illetőségű alkotók írásai. Az iskola bejáratánál elhelyezett táblát rövid műsor – Szép Ernő, Váci Mihály versei, népdalok – elhangzása után Mátyás Katalin igazgató asszony leplezte le.
A rendezvény záró akkordjaként dr. Bíró András Zsolt humángenetikus, antropológus, a Magyar Turán Alapítvány vezetője tartott előadást Bene vitéz koráról, a lelet előkerülésének körülményeiről. Előadásában kitért a különleges, koponyán talált sérülések keletkezésére, ezzel összefüggésben a táltos hitvilágra és a magyarok X. századi életére. Magyarázatot fűzött az előkerült viseleti illetve lószerszámon található díszítő motívumokra, a fegyverzet kialakításra és használatára. Az előadásra elhozta a koponya alapján 2010-ben, arcrekonstrukció után készült festményt, melyet használatra felajánlott az intézménynek.
Reményét fejezte ki arra, hogy Bene vitéz neve, a magyarság történelmének dicsősége erőt és energiát fog adni a jól működő közösség erősödéséhez.
(Olvasónktól)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése