A mérsékelt iszlamistának tartott Ahmad Tumehet választotta a "felkelők" ellenőrzése alatt álló szíriai területek "ideiglenes miniszterelnökévé" a Szíriai Nemzeti Koalíció szombaton Isztambulban. A szíriai ellenzék mérsékeltebbnek tekintett részét tömörítő ernyőszervezet 97 küldötte közül 75-en szavaztak a 48 éves volt politikai fogolyra.
A Reuters megfogalmazása szerint a Szíriai Nemzeti Koalíció ezzel a döntésével azt reméli, hogy Tumeh személye növelni fogja a szíriai ellenzék hitelét, miközben Oroszország és az Egyesült Államok a vegyi fegyverek kérdésének megoldásán fáradozik.
Haszan Hitto július 8-án mondott le erről a tisztségről, amelyre a Szíriai Nemzeti Koalíció március 19-én Isztambulban tartott tanácskozásán választotta meg. A szíriai származású, nyugati műveltségű texasi vállalkozó feladata lett volna egy olyan ügyvivő kormány megalakítása, amely a "felkelők" által elfoglalt területeken koordinálná az irányítási feladatokat, illetve megakadályozná a fosztogatásokat és az önbíráskodást. Jelenleg a helyőrségek vagy a helyi tanácsok irányítják a "lázadók" által megszállt településeket és környezetüket, de munkájuk nincs összehangolva.
Hitto azzal az indokkal köszönt le mindössze négy hónap után a posztról, hogy nem sikerült ilyen kormányt alakítania. Egyes megfigyelők ugyanakkor úgy vélték, hogy a háttérben inkább az ellenzéki erők közötti ellentétek álltak. Egy részük bizalmatlan volt Haszan Hittóval szemben, akiről azt tartották, hogy a Katar által támogatott iszlamistákhoz áll közel.
Állítólag a Szíriai Nemzeti Koalíción belüli erőviszonyokat tükrözi, hogy az ernyőszervezet elnöke, Ahmad el-Dzsarbát személye Szaúd-Arábiához kötődik, ő korábban ellenezte, hogy Hittót válasszák meg ideiglenes miniszterelnökké. Dzsarba ellenfele az elnöki posztért folyt versenyben annak idején a Katar által támogatott Musztafa asz-Szabbáh volt.
Arról még nem írtak szombaton a hírügynökségek, hogy Tumeh megválasztása milyen kompromisszum gyümölcse, nem tudni azt sem, hogy elődjénél sikeresebben lesz-e képes integrálni a sokszínű ellenzéket.
(MTI)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése