Másodfokon enyhített Péntek László elsőfokú, tényleges életfogytiglant jelentő büntetésén a Pécsi Ítélőtábla.
Bándy Kata gyilkosa 40 év után feltételesen szabadon bocsátható.
Az ítélet jogerős.
A cigányt védő Tuza Péter azt kérte a bírótól, hogy a tényleges életfogytiglan helyett határozott idejű büntetést szabjon ki, vagy, ha az "életfogytiglan" mellett dönt, akkor is 25 év múlva feltételesen szabadlábra bocsátható legyen "P. László". A "sztárügyvéd" érvelésében kijelentette, hogy "P. László" "nem követte el kifosztás bűncselekményét, hanem lopás történt". Kitért arra is, hogy nem a gyilkosság után vette el Bándy Kata értékeit, hanem később.
Tuza Péter nyolc korábbi – köztük hét pécsi – ítéletet vett elő, amely hasonló súlyú bűnügyek voltak, de jóval enyhébb ítéletek születtek. Érvelt azzal is, hogy nem kellő súllyal vették figyelembe a beismerő vallomást – és "ha P. László"nem működött volna egütt a hatóságokkal, akkor még ma is Bándy Kata gyilkosát keresnék".
Tuza az eljárás felfüggesztését kérte, arra hivatkozva, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága egy nem magyar ügyben korábban jogsértőnek találta a tényleges életfogytiglani büntetést.
Az ügyész az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.
Frissítés: A bíró szerint nem is akart ölni a cigány
Az embert az egyéb élőlényektől az különbözteti meg, hogy tud az ösztöneinek parancsolni, meg tudja azokat fékezni. Bizonyos tudatmódosító szerek pont arra szolgálnak, hogy ezeket a fékeket feloldják. A bíró szerint a vádlottban ezek az erkölcsi parancsok nem működtek és nem működnek - mondta a bíró az ítélet indoklása során.
Az enyhébb ítéltel kiszabását többek között azzal indokolta, hogy a vádlott "nem tudott róla, legalábbis nem bizonyíthatóan, hogy be kellett volna vonulnia a börtönbe a gyilkosság elkövetését megelőzősen", másrészt "nem teljesen bizonyítható a gyilkosság egyenes szándéka". Vagyis szerinte Péntek "nem azért ment feltétlenül a sértett után, hogy megölje"...
(Bama nyomán)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése