A végleges adatok szerint az államháztartás központi alrendszerének hiánya júliusban 129,5 milliárd forint volt, az első hét hónapban a deficit 851,2 milliárd forintot tett ki, ez az éves előirányzat 96,7 százaléka - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön a kormányportálon.
A központi költségvetés 179,1 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok 5,6 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig közel 44 milliárd forintos többlettel zártak. A szokatlanul nagy hiány mögött a kiadások elszaladása áll, a központi költségvetés kiadásai 30 százalékkal voltak magasabbak a tavalyinál. 2012-ben az államháztartás központi alrendszerének első héthavi hiánya mindössze 437,5 milliárd forintot tett ki.
A központi költségvetés bevételei 14 milliárd forinttal maradtak el a tavaly júliusi összegtől, 788 milliárd forint volt. Ezen belül a legnagyobb visszaesés a gazdálkodó szervezetek befizetéseinél jelentkezett: 112 milliárd forintról 48,9 milliárdra csökkent ezen a soron a bevétel. A társasági adó soron 35 milliárdos visszautalás volt. Evából is kevesebb folyt be idén júliusban: a tavalyi 32 milliárd helyett 23 milliárd forint. Bányajáradékból is kisebb összeg érkezett. A bankok 7,5 milliárd forintnyi bankadót fizettek be az év hetedik hónapjában.
A központi költségvetés kiadásai 28 százalékkal magasabb volt júliusban. A tavalyi 752 milliárd forint után 968 milliárd forintnyi kiadás jelentkezett, ami 28,7 százalékos növekedést jelent. Ezen belül az egyedi és normatív támogatások ugrottak meg közel a duplájára: a 2012-es 18 milliárd forint után idén júliusban 35,6 milliárd forintot fizettek ki.
Nagy volt a növekedés a költségvetési szervek kiadásainál is: 249 milliárd forintról 318 milliárd forintra emelkedtek. Az NGM azt írta, az első hét hónapban megugrott kiadások ezen a soron a magasabb személyi juttatásokra és munkaadókat terhelő járulékokra vezethetők vissza, ennek nagy része az iskolafenntartó központnál jelentkezett.
(Index)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése