A naponta cipelt tanfelszerelés súlya nem haladhatná meg a gyermek testtömegének 10 százalékát, mérések szerint azonban már a másodikosok is saját súlyuk 16-18 százalékát viszik a hátukon.
Hosszú ideje fennálló probléma, hogy a kisdiákok túl nehéz felszereléssel a hátukon indulnak nap mint nap az iskolába, ami kapcsán ombudsmani vizsgálat is zajlott. Bassola Eszter szóvivő az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalától a Napközben adásában azt mondta, bár régen is cipekedtek a gyerekek, és ez valószínű, a jövőben is így lesz, az ombudsmani vizsgálat arra irányult, hogy ez a fizikai teher ne legyen túl nagy az iskolásokon.
„Nyilvánvaló, hogy vannak bizonyos racionális határai annak, hogy milyen súlyt muszáj belerakni a táskába, és nyilvánvaló, az is nagyon fontos, hogy azok a könyvek, amelyek belekerülnek, milyen minőségűek" – fogalmazott. A szóvivő azt is hangsúlyozta, figyelni kell rá, hogy a fejlődésben lévő gyerekek teste, illetve gerince ne legyen olyan fokozott megterhelésnek kitéve, ami a későbbiekben tartásbeli vagy utólag nem korrigálható más egészségügyi problémát okoz.
Bassola Eszter kitért rá, hogy a testsúly tizedére vonatkozó kikötés mellett 2004 óta érvényben van egy olyan jogszabály is, amely szerint az alsó tagozatos gyerekek legfeljebb 3 kilogrammnyi tankönyvet vihetnek. Ez a korlátozás azonban csak a tankönyvekre vonatkozik, az egyéb cipelnivalókra (például tornafelszerelés, írószerek, füzet, vonalzó, uzsonna) nincs ilyen kikötés.
A szóvivő hangsúlyozta: amit Szabó Máté ombudsman a vizsgálata során feltárt, az az, hogy minden érintett szerv észleli a problémát, a vizsgálatban részt vevő szakemberek azt találták, hogy például a 20 kilogramm körüli másodikosok 4,5-5 kilónyi „cuccal" járnak iskolába. Ez 10 helyett a testtömegük nagyjából 18 százaléka. Az ombudsmani hivatal munkatársai azonban találkoztak olyan ötödikesekkel is, akik 10 kilogrammos felszereléssel járnak iskolába – tette hozzá Bassola Eszter.
Németh László, a kőbányai tankerület vezetője elmondta, a fővárosi X. kerületben a probléma megoldására azt a szabályt vezették be – már 2004 előtt –, amelynek lényege, hogy főleg az alsó tagozatosok a tanszereiket csak hétfőn és pénteken kell cipeljék, mert azok hétközben az intézményben maradnak. A diákok ezeken a napokon csak azokat az eszközöket viszik haza, amelyeket feltétlenül szükséges. Hozzátette: amiben könnyíteni lehet, az az, hogy a gyerekek az iskolában készüljenek fel a másnapi feladatokra. Ezt a most bevezetett egész napos iskola elősegíti, ahogy korábban a napközis foglalkozások is elősegítették – fogalmazott a Kossuth Rádió műsorában a tankerületi vezető.
(Kossuth Rádió)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése