Törökország kész csatlakozni egy Szíria elleni nemzetközi koalícióhoz, még akkor is, ha az ügyben az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem jut konszenzusra – nyilatkozta Ahmet Davutoglu török külügyminiszter egy török lapnak.
Az ENSZ ellenőrei hétfőn kezdik el a szíriai főváros, Damaszkusz közelében elkövetett állítólagos vegyi támadás kivizsgálását.
"A vizsgálat után az Egyesült Nemzetek Szervezetének határoznia kell a szankciókról, általában a nemzetközi közösség olyan katonai műveleteit támogatjuk, amelyek rendelkeznek az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazásával, de ha nem születik ilyen döntés, akkor meg kell fontolni más lehetőségeket is" – mondta a török külügyminiszter. Hozzátette: 36-37 ország gondolkodik ilyen "egyéb lehetőségeken". Ha a jövőben feláll egy Szíria elleni nemzetközi koalíció, abban Törökország is részt vesz – erősítette meg.
Jordániában hétfőn kétnapos tanácskozást kezdenek tíz ország vezérkari főnökei, hogy áttekintsék a szíriai helyzetet. Jordánia, Szaúd-Arábia, Katar, Törökország, az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Olaszország katonai vezetői harmadjára találkoznak ebben a formátumban. A mostani megbeszélést június óta tervezik, azaz nincs közvetlen összefüggés a vegyifegyver-támadással.
Regionális háborút robbanthatnak ki
Az izraeli média hétfőn a Szíria elleni háború esélyeit latolgatja és azt, hogy miként érintheti ez a zsidó államot. A Maariv című lap vezércikke szerint Barack Obama amerikai elnök hajlik egy Damaszkusz elleni közeli csapás engedélyezésére, miután "Washingtonban szinte biztosra veszik, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök csapatai vegyi fegyvert használtak".
Ugyanakkor Jeruzsálemben attól tartanak, hogy nem lesz hatékony a katonai lépés, és Szíria a nemzetközi beavatkozás nyomán megtámadja Izraelt - írja az újság.
A Jediót Ahronót című lap internetes hírportálja, a ynet Obama elnök beavatkozási lehetőségeit mérlegeli. Első helyen egy vegyi fegyvert bevető egységek elleni légicsapást jelöl meg, de ennek hátránya a pontos hírszerzéshez szükséges idő. Lehetséges a szíriai légierő és a ballisztikus fegyverek elleni légicsapás, de ekkor számolni kell a belesüllyedéssel a "szíriai mocsárba" - írja a lap. Ha repüléstilalmi övezetté nyilvánítanák Szíriát, azzal nem semlegesítenék az ellenséges tüzérséget. Ha viszont Obama a vegyi fegyverek raktárainak elfoglalását választaná, ahhoz szárazföldi csapatokat kellene bevetnie, amit az amerikaiak nem támogatnak.
A Háárec című lap hétfői elemzése szerint véget ért a "stabil instabilitás" korszaka a térségben, a vegyi fegyverek szinte bizonyos szíriai bevetése beavatkozásra készteti Washingtont, bármennyire szeretne is kívül maradni ezen a polgárháborús viszályon. Mindez Izraelre is hatással lehet, akármennyire óvakodott is eddig a szíriai elnök Jeruzsálem megtámadásától.
A lap szerint a legvalószínűbb forgatókönyv egy szíriai katonai célpontok elleni amerikai rakétatámadás, talán a légierő fedezetében, és a célpontok között lehetnek parancsnoksági épületek, a légierő és föld–föld rakéták kilövőhelyei. Az amerikai elnök egy egyszeri büntetőakciót próbál majd végrehajtani, amely a jövőre nézve elrettentő hatással lenne, de nem biztos, hogy ez lehetséges: nehéz kiszámítani Aszad elnök válaszát és azt, hogy Obama lépése nem robbant-e ki egy regionális háborút. Washingtonban az elemzés szerint elsősorban attól tartanak, hogy az akció túlnőhet eredeti célján.
Frissítés: A "német" vezetés is besegít Izraelnek
Németország támogatná a nemzetközi katonai beavatkozást Szíriában, ha megerősítenék, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök vegyi fegyvert vetett be ellenfeleivel szemben.
Angela Merkel német kancellár szóvivője, Steffen Seibert hétfőn azt mondta: ha az ENSZ ellenőrei megerősítik a gáztámadás tényét, "az büntetést követel". Seibert ennek keretében azt sem zárta ki, hogy Németország részt venne egy esetleges nemzetközi katonai beavatkozásban.
Guido Westerwelle német külügyminiszter közleményében hangsúlyozta: ha Damaszkusz valóban vegyi fegyvert vetett be, akkor "számolnia kell a következményekkel".
Steffen Seibert szombaton Berlinben még azt mondta, hogy a német kormány elutasít bármilyen katonai megoldást, ehelyett a politikai rendezést támogatják Szíriában.
(MTI nyomán)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése